Ortofotomapy Ploskovický dvůr: Jak se tvoří Mapy Google či Mapy.cz?

Ploskovicky dvur mapove podklady
Rate this post

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakým kouzlem vznikají podklady pro Mapy.cz či Mapy Google? V tohoto kouzelníka se proměnil i náš dron s kamerou – tvořili jsme ortofotomapy Ploskovický dvůr. Jak vlastně taková ortofotomapa vzniká?

Ortofotomapy Ploskovický dvůr: Série kolmých snímků spojena do uměleckého díla

Mapy Google i v Česku oblíbené Mapy.cz dávají každému možnost nahlédnout na krajinu z ptačí perspektivy. Málo kdo již ale tuší, že tyto snímky tvoří také kvadrokoptéry s kamerou. Dron dokáže díky své mobilitě a fotoaparátu kvalitně zachytit snímky krajiny a pomoci vytvořit detailní ortofotomapy. Posuďte sami – námi vytvořena ortomapa je složena přibližně z 600 různých fotografií. Označení uměleckého díla tak není jen náš módní výstřelek.

Kolmé snímky je potřeba spojit do jedné fotografie, což je velice náročný proces. V první řadě je potřeba zajistit rovnocenné podmínky pro všechny kolmé snímky, dron tedy musí zachytit všechny záběry se stejným světlem. Výsledek ortofotomapy Ploskovický dvůr je úctyhodný – přibližně 600 fotografií spojených do jedné s rozlišením 20 000 x 17 000 pixelů a velikostí 60 MB. Celé natáčení zabralo půl dne a následoval komplikovaný proces zpracovávání.

Výsledek ovšem stojí za to – ortofotomapa z dílny AndruVision je kvalitnější než dosavadní záběry Google Map ze stejného místa.

Mohlo by vás zajímat

Další zajímavosti

Nebyla nalezeno odpovídající spojení mezi adresou URL a požadavkem.Nebyla nalezeno odpovídající spojení mezi adresou URL a požadavkem.