5 důvodů, proč se droni nehodí na špehování sousedky

špehování sousedky
1/5 - (1 vote)

Droni jsou často kvůli americké vládě spojováni se zbraněmi a špehováním lidí. Bohužel tuto pověst převzaly i malé koptéry, které si často modeláři staví doma za účelem zábavy, focení nemovitostí, kontroly větrných elektráren a podobně. Za našeho působení jsme se setkali s nesčetným počtem lidí, jejichž druhou nejčastější reakcí na drona bylo: „Tím by se dala špehovat nahá sousedka na zahradě. :)“ První dotaz se zpravidla týkal ceny :). Dnes si však řekneme 5 důvodů, proč se droni nehodí na špehování sousedky.

1. Špehování a omezené schopnosti kamery

Všechny dnešní bezpilotní systémy s kamerou na palubě se snaží používat objektivy s maximálně širokým ohniskem. Samozřejmě aby zabraly co nejvíce krajiny. Široké ohnisko se na špehování vysloveně nehodí, jelikož by nahá sousedka zabrala jen velmi malou část fotografie. Řešením by byl větší zoom. Větší zoom nicméně způsobuje větší vibrace, které se negativně projevují v pořízeném záznamu. Záměrně se používají objektivy s širokým ohniskem a bez zoomu, protože jsou nejlehčí, což umožňuje delší letový čas. Kromě technických omezení je člověk chráněn i zákonem o ochraně osobních údajů. Pokud by vás někdo natočil, jak se promenádujete po svém pozemku tak, jak vás matka přivedla na svět, dostal by se do křížku se zákonem, pokud by záznam okamžitě nesmazal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tato fotografie je typická ukázka toho, jak moc se droni nehodí na špehování. Poznáte z fotografie jestli je někdo na zahradě nebo jestli je vůbec někdo doma?

2. Nadměrný hluk při špehování sousedky

Jelikož má dron několik vrtulí, vzniká poměrně hodně hluku vlivem točení vrtulí a třením vzduchu. Často se síla hluku přirovnává k sekačce na trávu. Dron je navíc ve vzduchu a zvuk se tak šíří všemi směry. Nahá sousedka by tak slyšela létající sekačku většinou ještě dříve, než by se přiblížila na potřebnou vzdálenost :(. Špehování se tedy nekoná :).

3. Omezený dosah při špehování

Droni fungují na frekvencích, které neumožňují létat za překážku. Překážka, jako je rodinný dům, tlustá betonová stěna nebo hustší porost znamená ztrátu signálu. Mimo to ani zákony nedovolují létat mimo zorný dosah pilota. Pilot musí mít drona vždy na očích.

Extrémní případ: Výjimku potvrzují lidé stavějící drony převážně za účelem dlouhého doletu, kdy téměř většinu váhy tvoří pouze baterie. O kamerách a stabilizacích zde ale nemůže být řeč. Dron by nabral hodně na váze a rapidně by klesl dolet. U ukázky níže si možná říkáte, že s omezeným dosahem to tedy není pravda. Je to tak 50/50. Platí však to, co jsem zmiňoval výše. Jakmile se mezi vámi a dronem objeví nějaká překážka, ztratíte signál. Tohle je výjimka, protože dotyčný létá vysoko v oblacích a tak ze svého stanoviště má prakticky přímý dohled na stroj, signál není rušen překážkou. Kameru na palubě také má, tak že bych opět říkal hlouposti? Určitě ne. Tyto speciální kamery slouží pro orientaci v prostoru drona. Zpravidla bývají stavěné na let v nepříznivých podmínkách a mají velmi nízké rozlišení a horší kvalitu záznamu. Tímto by se sousedku opravdu nevyplatilo špehovat 🙂

4. Slabá výdrž na baterii

Průměrně se dron s naloženou kvalitní kamerou a stabilizací obrazu udrží ve vzduchu na jednu baterii kolem 10-15 minut. Poté musí přistát a vyměnit baterii. Špehovat dronem jestli už sousedka nevyšla na zahradu je tedy velice neefektivní. Dostupné technologie baterií jsou v současnosti hodně omezující.

5. Vliv okolí

Dron je v podstatě počítač. Spousta elektroniky s vrtulemi. Počasí má na něj velký vliv. Voda může způsobit zkrat nebo korozi. Proto se v dešti prakticky nedá létat. Existují sice ochrany elektroniky proti vodě, ale ten neochrání drona před větrem. Vítr je snad největší nepřítel každého pilota. Způsobuje nečekané změny směru a vibrace ve videu.

Extrémní případ: S vodou si sice droni dnes moc neporadí, pokud tomu nejsou speciálně přizpůsobeni, zato létající ohnivé předměty je přitahují. Výsledek stojí za to. I v tomto případě je potřeba být hodně opatrný.

Řekli jsme si teď, jak moc se droni nehodí na špehování. Pokud tedy chcete špehovat sousedku, je mnohem jednodušší a levnější pořídit si fotoaparát s velkým zoomem a vlézt si někam na strom s pláštěnkou a vyčkávat tam třeba celý den, a to za každého počasí. S využitím běžně dostupných prostředků se najdou i mnohem levnější způsoby. Obavy, že by droni byli sestrojeni za účelem narušení soukromí, nejsou na místě.

Článek berte s nadsázkou. Technologie jdou hodně kupředu, takže je zaručeno, že za pár let odpadnou všechny tyto limity a droni se tak stanou i jednou z běžně dostupných možností ke špehování lidí.

Jaký je váš názor na drony a s tím spojená ochrana soukromí? Podělte se o vaše názory v komentářích pod článkem.

Potřebujete vyfotit vaši nemovitost nebo natočit firemní akci? Pak je tu pro Vás AndruVision. Rádi poradíme a pomůžeme s realizací vašeho požadavku.

Mohlo by vás zajímat